Świadectwo kwalifikacji zawodowej
jest ciągle powodem znacznego zamieszania wśród kierowców i lekarzy.
- Jako lekarz medycyny transportu chcę poruszyć kontrowersyjne kwestie zarówno z mojego jak i kierowców punktu widzenia.
- Na drugiej stronie w pozycjach pola nr 10 były oznaczone kody kwalifikacji, między innymi :
- Poddanie się kontrolnym badaniom lekarskim,
- Poddanie się badaniu psychologicznemu, oraz
- - ukończenie odpowiedniego kursu dokształcającego:
Zamieszanie wprowadziła Ustawa o Transporcie drogowym, znosząca powyższy akt prawny i wyznaczająca zupełnie inne termin badań lekarskich oraz psychologicznych kierowców !!
- Poprzednio wymagano tylko jednego badania psychologicznego a psycholodzy badający wpisywali termin ważnosci dzień 55 urodzin kierowcy- np do 2030 roku itp. Im młodszy kierowca tym dłużej.
- Powodem zamieszania jest stara norma terminu badań psychologicznych- badaniom psychologicznym kierowca podlegał przed wydaniem pierwszego świadectwa kwalifikacji i potem w ciągu roku od ukończenia 55 lat. - Oznacza to, że badanie psychologiczne przeprowadzano tylko 2 razy w życiu kierowcy !!!
- Ustawa o transporcie drogowym wprowadziła badania psychotechniczne co 5 lat lub 30 miesięcy
- Tym nie mniej cała grupa kierowców ciągle uważa, że wydłużone terminy zielonego świadectwa kwalifikacji są ciągle ważne i nie daje się przekonać o zmianie Prawa
- Pamiętaj - Od dnia 1.01.2004 roku świadectwa kwalifikacji-zastąpione zostały oświadczeniem przewoźnika o spełnieniu wymagań określonych w ustawie o transporcie drogowym
- Proszę jednak nie wyrzucać starego świadectwa kwalifikacji, ponieważ w przypadku ukończenia kursów dokształcających na przewóz osób lub rzeczy są uwzględniane wg obecnych przepisów - nie trzeba wykonywać podstawowych kursów tylko skrócone !!
Ponieważ zasady dotyczące świadectwa kwalifikacji w zasadzie staną się nieaktualne z dniem 10 września 2009 r / w tej chwili dotyczy to kierowców autobusów a później ciężarówek/ zachęcam na inne strony mojego serwisu.
Zmienia się mianownictwo kursów, wprowadza się pojęcie: świadectwo kwalifikacji zawodowej, szkolenie okresowe.
Wszystko to zakończy się egzaminem państwowym, który można oblać.
- Szczerze mówiąc radzę się pośpieszyć kierowcom, którzy nie mają jeszcze prawka kat C. Po 10 września oprócz prawa jazdy obowiązywać będzie szkolenie 280 godzin i kilka tysięcy wyrzuconych w błoto. W tej chwili wystarcza kurs 70 godzin.
Napisz komentarz